Renault 9’a Açık Hava Filtresi

Yıllar önce blog sayfası üzerinden açık hava filtresi uygulama örneklerini paylaşmıştım. Ancak tekrarlamakta fayda var. Artıları nedir, eksileri nedir, LPG ile düzgün çalışır mı ?

Öncelikle açık hava filtresi uygulaması aracın daha rahat hava alabilmesi amacıyla yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama ile diğer modifikasyonlarla beraber aracın gücünün artması beklenir. Genelde kulaktan dolma bilgiler ile +2hp +3 hp faydası olur gibi laflar duyabiliyoruz ancak tek başına açık hava filtresi maalesef ses dışında bize bir katkı sağlamıyor. Yok ben güç istemiyorum sesi yeter diyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Öncesinde çok kısa bir video ile açık hava filtresinin tek başına etkisinin olmadığını görelim;

Videoda da görüleceği üzere faydadan çok zararı var gibi gözüküyor 🙂 Peki Renault 9 için bu filtre uygulaması nasıl olur. Benzinli araç için aşğıda örnek fotoğrafları ekliyorum. Karbüratörün üzerine bir parça ekleyerek takılabilir yada mevcut hava filtre kutusu içi boş bırakılır, ucuna açık filtre eklenebilir.Ancak dikkat edilmesi gereken nokta dışarıdan soğuk havayı alabilmek. Motor kısmında ısınan havayı araç çektiğinde performans kaybı oluşacaktır, ne kadar soğuk hava o kadar iyi performans ve bir o kadarda yakıt sarfiyatı demektir.

Örnek filtre uygulaması;

k74_r11_filtro_tubo k74_r11_filtro_filtro k74_r11_filtro_entrada k74_r11_filtro_adaptador k74_r11_carburador

Eğer aracınız LPG’li ise bu kadar şanslı değilsiniz. Heleki hava filtresi önünde bant vs varsa bu işe girmenizi önermiyorum. Aracın öncelikle bantsız olarak LPG de çalışabiliyor olması lazım, daha sonra bir hava kazanı yaptırarak açık hava filtresini bağlayabilirsiniz.

Örnek Uygulama Videoları

Yine de son kez söylemeden geçemeyceğim tek başına hava filtresi takmanın aracımıza faydası maalesef bulunmuyor, özellikle LPG’li araçlarda çok gerekli olmayan bir uygulama.

Reklamlar

Renault 9’a Açık Hava Filtresi” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: