Renault 9’larda kullanılan Gösterge Panelleri

Bu yazımda Renault 9 modellerinde kullanılan gösterge panellerinden bahsetmeye çalıştım. Kılavuz olması açısından yıl ve modellere göre ufak da olsa farklılıkların altını çizdim.

Gösterge panellerinde göreceğiniz yazılar genelde Veglia, Takosan ve Jaeger . Veglia ve Jaeger hız saatinde, takosan ise devir saatinde kullanılmıştır.. 2000 model baz versiyon RL serisinde ise devir göstergesi kaldırılarak maliyet düşürülmeye çalışılmıştır.

1985-1987 Renault 9 GTL

Daha eski bir görünüme sahiptir, Veglia marka olması kuvvetle muhtemeldir. Dezavantajı turuncu ibreler zamanla soluyor ve güneşin etkisiyle kırılabiliyor. Çok zor bulunan bir parça olduğu için yerine muadil ibreler takmak zorunda kalınıyor.

Sol tarafta hız göstergesi, sağ tarafta motor devri göstergesi gerek Renault 9 ların gerekse o dönem ürün gamında standart bir tasarım halini almış. Orta kısımda yakıt, hararet ve yağ seviyesi göstergesi ise yardımcı göstergeler olarak yerini almış. Yine destek ikazları üst sırada soldan sağa dizilmiş vaziyette karşımıza çıkıyor.

Hız saatinin 220 ve devir saatinin 8000 olması sonraki yıllarda üretilecek olan Renault 9 lardan GTL yi ayıran başka bir özelliktir.

eskitipgstergepaneliwm9GTL_gösterge

1988-1996 Renault 9 GTE Broadway

Renault 9-11 serisinde kullanılan en donanımlı gösterge panelidir. Üretildiği yıla bakılacak olursa motor devir göstergesi ve yağ seviye göstergelerinin olması bir artıdır. Sol tarafta Veglia marka hız sol tarafta takosan marka devir saati bulunmaktadır. Sağ ve sol yanlarda ise yardımcı ikaz lambaları mevcuttur. Yağ seviye göstergesi Broadwayi Springden ayıran artılardan birisidir. Tabi bu bahsettiğimiz modeller düz vitesli Broadwaylerdir, Otomatik vitesli modellerde ise farklı tip(devir saati olmayan) gösterge paneli kullanılmıştır.

Broadway2

*1988-1995 yılları arası

1996 yılında ise enteresan bir şekilde Broadwaylerdeki yağ seviye göstergesi iptal edilmiş ve Spring ile aynı gösterge paneli kullanılmaya başlanmıştır. Tabi son hız 200 km olarak kalmıştır.

broadway1996

*1996 modellerde kullanılan panel

Otomatik vites Broadwaylerde ise durum biraz daha farklıydı. Devir göstergesi yerine yakıt göstergesi eklenmiş ve orta kısımda bulunan yakıt göstergesi iptal edilmiş.

otomatik2

*Otomatik vites gösterge paneli

1991-1996 Renault 9 Spring

Dönemin baz versiyonu Springde ise abileri Broadway ve Fairwaye göre aslında çok fazla bir fark bulunmuyordu. Broadway göstergesinden farkı 200 km yerine 180 km ile sonlanan hız göstergesi ve yağ seviye göstergesinin olmamasıdır. Spring gösterge panelinde yine sol tarafta hız sağ tarafta motor devir saati mevcuttu. Orta üstte 4 seviyesi yakıt göstergesi ve orta sağ altta hararet göstergesi mevcuttu. Sağ ve sol yana sıralanmış ilave ikaz ışıkları diğer modellerden farklı değildi.

Devir göstergesi ekonomik kullanıma destek olması amacıyla 3000 devire kadar yeşil, 3000-5000 arası beyaz, 5000-7000 arası ise kırmızı olarak işaretlenmiştir.

Göstergelerin markası genel itibariye Veglia dır.

spring

spring2 spring3

1995-1996 Fairway

Daha sportif bir hava katılan Fairway göstergelerinde Flash S ile aynı ton sarı renk kullanılmıştır. Diğer tip göstergelerden renk dışında bir farklılığı yoktur.

fairway951 fairway9521993-1994 Renault 9 Fairway

Göstergeler 1988-1995 arası Broadwaylerle birebir aynıdır. En dolu diye tabir edeceğimiz gösterge panelidir.

x37jv6Renault 9 Dizel

Dizel versiyonlarda ise yağ seviye göstergesi de yoktur. Yakıt göstergesi devir göstergesinin bulunduğu yerdedir. Hız saati 180 km ile sınırlıdır.

gtd gtd2

Renault Broadway

1997 yılından sonra bildiğiniz gibi 9 rakamı kalktı ve Renault Broadway olarak anılmaya başlanıldı. 3 farklı versiyona sahip Broadway modelinde Renault 19 larda kullanılan gösterge paneline yer verildi. Temel tasarım aynı olsada yazı puntoları daha farklıydı. Arka aydınlatma yine yeşil renkte kaldı. RN ve RNi göstergelerinde hız kadranı 200km biraz geçiyordu.

Bir diğer farklılık orta kısımda olan jikle ikaz ışığı sağ sütüna taşınmıştır. İkaz ışıklarında da bazı değişiklikler yapılmıştır.

rn2 rn1

*Renaut Broadway RN VE 1.4 RNi Göstergeler

rl2 rl1

*Renaut Broadway RL Göstergeler

Kaynak: Fotoğraflar google ve sahibindenden bulunmuştur. Bilgiler tecrübe ile yazılmıştır 🙂

Reklamlar

Renault 9’larda kullanılan Gösterge Panelleri’ için 3 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: