RENAULT 9

Les voiture a vivre…

Benzin filtresi değişimi

Posted by renault9 20 Nisan 2007

Aldığınız yakıtın kalitesine göre benzin filtresi belirli bir zaman sonra kirlenir ve tıkanmaya başlar.Bu yüzden motora giden benzin miktarında azalma meydana gelir,motorun performansında düşme olur.Ayrıca yanlış takılmış bir benzin filtresi karbüratörde kirlenmeye yol açabilir.

Aşağıda eskimiş bir filtrenin iç kısmının fotoğrafı mevcut;

Renault 9 araçlarımızda benzin filtresini değiştirmek oldukça kolay.Her 15000km’de değiştirilmesi öneriliyor.Ben tüm filtreleri bir seferde değiştiriyorum,yağ filtresi,hava filtresi ve benzin filtresi.Özellikle eski araçalrda filtreleri daha kısa aralıklarla değiştirmekte fayda var.

Gerekli Ekipmanlar;
Renault 9 benzin filtresi (Orjinal,kaliteli parça almaya özen gösterin)
Düz tornavida
Bez

Gerekli Süre;
5 dakika


 

Öncelikle benzin filtresinin yerini görelim;

Kırmızı ile işaretli parça benzin filtremiz.


Fotoğraftan da anlaşıldığı gibi benzin filtresi alt ve üst kısımlarından kelepçeler ile benzin hortumlarına bağlanmış durumdadır.
Bizim yapacağımız işlem çok basit,Kelepçeleri söküp hortumalrı çıkaracağız,yeri filtreyi taktıktan sonra işlemlerin tersini yaparak işimizi bitireceğiz.

 

Yeni benzin filtremiz;

Yeni filtre takılır;

Benzin filtresini değiştirirken motor kesinlikle çalışmamalıdır.

Hortumalrda kalan benzinin motora dökülmemesi amacıyla filtrenin alt tarafına koruyucu bir bez serilebilir.Eğer benzin dökülen yerler olursa bez ile silinmelidir.

Ve işlem tamam.Yeni filtremizle yeni yolculuklar bizi bekliyor.

Reklamlar

28 Yanıt to “Benzin filtresi değişimi”

 1. Zafer said

  Arkadaşım harikasın yenilerini bekliyorum. Emeğine sağlık.

  Beğen

 2. renault9 said

  @Zafer
  Sağolasın
  Yakında buji değişimi var:)

  Beğen

 3. TAMER27 said

  bu benzinli arabalar çok yakıyor. lgp ye çevirmeyi düşünüyorum acaba ne kadara patlıyor ve yakıt ne kadara düşüyor, bilgisi olan varmı acaba?

  Beğen

 4. renault9 said

  @Tamer
  Bende LPG’yi şuanda araştırıyorum.
  Sistemler 300-500YTL arasında değişiyor.
  İşletme masrafı ise 200-250 YTL arasında.
  Yakıt tasarrufu olarak %40 olduğu söyleniyor.

  Beğen

 5. TAMER27 said

  bende bugün öğrendim. springler 100 km de 10 lt yakıyor. km ,30 YKR yakıyor. lpg de ise tüketim 11 lt civarında oluyor. oda yaklaşık km de 160-170 e denk geliyor. 350 YTL ye takıp projesini veriyolarmış. ruhsata işletme 240 YTL. ancak acaba hangi markayı almalı heryere güvenilir mi nu bilemiyorum.

  Beğen

 6. TAMER27 said

  ancak uzun yolda 100 YKR düşme grantisi verebiliyorlar.

  Beğen

 7. renault9 said

  350 YTL’ye olan markayı merake ttim Tamer.
  Taktıracaksan italyan bir sistem taktır,garantisi filan belli olsun.

  Beğen

 8. cuneyt-34 said

  ARKADAŞLAR 100 YKR YAKIYOR DİYENE İNANMAYIN 120 YKR CIVARI EN AZ YAKAR. AMA TAMER BEY BEN SİZE BİR ŞEYİ SORACAĞIM 100 KM DE 10LT YAKIYOR DEMİŞSİN ŞEHİR İÇİ Mİ BU? EĞER ŞEHİR İÇİ İSE NORMAL AMA UZUN YOL YAKMAZ BU SÖYLEDİĞİNİ.
  SPRİNG’LER UZUN YOLDA MAX.200 YAKAR ARKADAŞ EĞER BU RAKAMIN ÜSTÜNDE YAKIYOR İSEN YA KARBÜRATÖRÜN DE PROBLEM VAR YA DA SÜRÜŞÜNDEN FARKEDİYOR.

  Beğen

 9. cuneyt-34 said

  LPG TAKACAK ARKADAŞLARA SORMAK İSTEDİĞİM ÇOK YOL MU YAPIYORLAR ACABA?ÖRNEĞİN GÜNDE 100-200 KM YAPIYORLAR MI? EĞER BU KADAR YOL YAPIYORLAR İSE TAKTIRSINLAR AVANTAJLI OLABİLİRLER LPG İLE.YOK FAZLA GEZMİYORUM DİYEN VAR İSE HİÇ TAKTIRMASIN KANAATİNDEYİM BOŞUNA ARACIN SERİLİĞİNİ KAYBETTİRMESİN VE TABİİ Kİ ZAMAN İÇİNDE LPG’Lİ ARAÇLARDA MOTORUN ÖMRÜ DE KISALIYOR UNUTMAYIN KURU YAKITTAN DOLAYI.

  Beğen

 10. TAMER27 said

  350 olanlar yerli olanlar. aslında brc falan düşündüm 500-550 diyolar. nede olsa araç eski model olduğundan (95) fazla masrafa girmeyeyim istiyorum.zaten yerlilerinde garantisi var mesela atiker var 400 diyorlar. dedim ya aracım yeni model bişiy olsa daha kaliteli düşünürüm.

  cüneyt, 10 lt sanırsam şehir içinde yakıyor. oda karbüratörlü bir araç için normal diyorum. 2500-3000 devirde vites değiştiriyorum, motoru bağırtmıyorum. ani kalkışlar ani frenler keskin dönüşler yapmıyorum arkada çocuk var :)) aynı model enjeksiyonlu avrupa araçlar bile 250 YKR yakarken bizimkisi normal diye düşünüyorum.

  cüneyt ayrıca haftada 100 km yapan bir araçla 10-11 ayda yaptığın masrafını amorti edebiliyorsun. kaldı ki haftada 100 km yapmak içten bile değil.

  Beğen

 11. TAMER27 said

  ayrıca lpg kullanımı hem çevre için hem ülke ekonomisi için çok faydalı. benzinden 10 kat daha temiz, yarı yarıya daha ucuz, ayrıca çok yerde performansta benzinle aynı olduğu ifade ediliyor. gerçi bu durum sanırsam renault9 un ifade ettiği gibi kaliteli bir markayla mümkün.

  kaldı ki ingiltere kraliyet araçlarının tamamı lgp ile çalışıyor. avrupanın birçok ülkesinde lpg li araçlara teşvikler veriliyor. ingiltere ve japonyada (japonyada 80 lerden beri) lpg siz taksilerin kullanılması yasak. sanırsam bir tek bizim ülkemizde lgp li araç kullanma bir prestij unsuru sayılıyor.

  Beğen

 12. cuneyt-34 said

  Sevgili TAMER arkadaşım haftada 100 km yapan araçla 11-12 ayda sistemi amorti ettiğini söylemişsin ama yanlışın var arkadaşım kesinlikle haftada 100 km yaparak sistemi amorti edemezsin.Bana dersen günde 100 km o zaman doğru olur.
  Bir şey daha hatırlatmak isterim benim yukarıdaki yazımda en az km’de 120 ykr.olarak kastettiğim uzun yol arkadaşım şehir içi lpg sarfiyatın gaz ayarı iyi yapılmış bir arac ile 160-190 ykr olur.
  Diğer bir konu da ben zaten yukarıda belirttim şehir içi benzin sarfiyatı 300-350 ykr çok normaldir diye.Uzun yola çıktığında ise burada yakıtta sürücü faktörü çok çok önemlidir arkadaşım.kimi gaza yüklenir ama boşuna olur benzini yakmadan boşa atar, kimisi ise benzini koklatarak kullanır ve çok tasarruflu düzgün araç kullanır.Tabii böyle olunca da yakıt tasarrufu devreye girer.Yani yakıt sarfiyatı düşer.Bende de Spring var ben uzun yolda 180-190 ykr benzin yakıyorum ve asla LPG’ye dönmeyi düşünmüyorum.Edeceğim 20-30 ykr kar için sıkıntılı ve tehlikeli araç kullanmayı arzu etmem.Unutma Aracın benzinle olan seriliğini LPG ile bulamazsın arkadaşım.

  Beğen

 13. TAMER27 said

  cüneyt kardeş bak sana hesabını çıkarayım
  benzindeaylık 500 km gitsen 0,300 YKR den 150 YTL yılda 1.800 YTL benzin yakarsın

  Beğen

 14. TAMER27 said

  pardon yanlışlık oldu devam ediyorum… 🙂
  lgp de 500 km ile 0,170 YKR den 85 YTL yılda 1.020 YTL yapar.(160-165 yakıyor normalde)
  aradaki fark 780 YTL. sence amorti etmiyormu 1 yılda. üstelik kalıd ki ben uzun yolu hesaplamadım. aylık 500 km ile sadece dost ve akrabalarını ziyaret edersin ekstralar hariç.

  belki dediğin gibi eski performansı olmayabilir ancak iyi bir sistem ve temiz yakıtla yakın bir güç yakalayabilirim. kaldı ki bunlar aile arabası arkada benim kız varken hız yapamıyorum ki. 🙂

  bu arada 12 yaşındaki bir aracı lgpsiz elden çıkarması daha zor oluyor. oda cabası.

  Beğen

 15. aydın said

  hocam ben bu 9ların hastasıyım lpg konusunda beyin olarak lovato tek seçerim çünkü bu araçlarda iyive randımalı çalışıyor brc marka tutanlar da var ancak ben hiç memnun olmadım söktürdüm.artı lpg taktıracak olan olursa italyan olsun(lovato,brc)sakın yerliye kapılmayın çünkü beyin(regülatör) içindeki diyaframların ömrü az.benim 90 brodway var km de şehir içi 200 yakıyor (ama çok devili kullanırım kısacası canını okurum) şehir dısı 140 yaıyor (1 ay önce denedim).ayrıca tüpün deponun markası bence farketmez.ilk taktıranlar için ruhsata işletme masrafı olacak araç yeniden muayenye girecek.ben şöyle çözüm buldum sigortacıya 20 ytl veriyorum sadece ruhsat muayeneye giriyor.şu ana kadar kaç defa ceza yedim polis ruhsatta lpg işli deyil bile demedi.

  Beğen

 16. TAMER27 said

  dün gittim ustayla konuştum. renault9, 350 ytl olan markayı sormuştun. atiker marka. proje dahil peşin. ayrıca benim aracın önceki sahibi daha önceleri karbüratör problemi var ama hallettim demişti. dünkü usta 9 ların karbüratörün sorun verdimi tek çözüm değiştirmek yada lgp dedi. inşallah yeterli randıman alabilirim. yarın akşam alınca deneme sürüşü yapar sonucu bildiririm.

  Beğen

 17. özkan said

  dostum önce bilgilerin için saol ben yeniyim ama merakım cok uno98 model oto var bunun benzin yağ filtreleri neresinde bide senin gösterdiğin resimde ona benzer bişi gördüm otoda yan şekilde duruyo kaputun önüne geldiğinde sol üst tarafında; 2 tarafında hortum bağlıacaba onu bide.yolda giderken oto silkeleyip stop etti kafası esince tam 1.5 saat sonra calıştı bunu yanında örneğin 1 saat dolaşma sonu diyelim otoyu park ettiğimizda aradan30 dak. gecsin o otoyu calıştırmak ölüm gibi geliyo bana yardımcı olabilirmisin
  deicide_angmar@hotmail.com irtibatımızı koıparmayalım dost.

  Beğen

 18. berke said

  arabayı çok seviyorum

  Beğen

 19. nihal said

  arkadaslar bilgiler icin hepinize tesekkurler

  Beğen

 20. BERKAY said

  benim 1990 model brodway GTC arabam var, fakat her nasılsa 20,00-YTL’lik GAZ aldığım halde şehir dışında ve şehir içinde karışık 220,00-YTL yakıyor, abanın oysaki hava filtresi, bujilerini ve yağını yeni değişdirttim. Fazla gaz yakmasının sebebini bilen varla lütfen yardımcı olsun. Yardımdımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Beğen

 21. safak said

  herkese tesekkürler

  Beğen

 22. ferit said

  mimgas kullanıyorum memnunum tavsiye ederim hem yerli kemde uygun ama karar sizin

  Beğen

 23. hamit said

  ÇOK SAGOL…EMEĞİNE SAĞLIK

  Beğen

 24. atiker said

  özka lpg dönüşüm merkezi

  Beğen

 25. ahmet said

  Arkadaşlar Ben Size Atiker Marka LPG Sistemini Ve Aygaz Marka Gazı Öneririm…!Benim 1992 Model Renault 9 SPRİNG İm War Şehir Dışında 100 Krşa Kadar Şehir Dışında 130-170 Arası Yakıyor… Yalanım Yok Az Yakar Çok Kaçar…!

  Beğen

 26. muhammed akkaya said

  teşekkürler bi sorum olacak r9 sahibiyim ve araba çalıştıktan sonra hareket halinde bi tekleme oluyor sebebi ne olabilir ?

  Beğen

 27. serkan said

  Arkadaşlar benzin filtresini http://www.kingfilter.net/tr/urunler.html burdan aldım istanbulda yedpa dalarmış gittim toptancılarmış ama tek istedim verdiler gayet kaliteli ürün zaten türkiyede üretimi bi bunlar yapıyomuş sölediklerine göre

  Beğen

 28. It’s really a great and helpful piece of information. I’m happy
  that you just shared this helpful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

  Beğen

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: