Harita Lambası Tamiri

Araçlarımız yeniyken şöför tarafında bulunan harita lambası sorunsuz bir şekilde çalışmaktaydı.Ama yılların getirmiş olduğu yorgunluktan harita lambası da nasibini almış.

Bu lamba basit bir detay gibi gözükse de geceleri çok ihtiyaç oluyor.Meknizma 3 şekilde çalışıyor.1-Tamamen kapalı 2-Kapılar açıldığı zaman yanıyor,3-Devamlı açık.

Zamanla bu lamba oksitleniyor ve işlevini yitiriyor.Yapacağımız işlem çok basit.Bu lambayı yerinden çıkartacağız,oksitlenen kısımları temizleyeceğiz ve tekrardan yerine takacağız.

Önce harita lambasını tornavidanın ucuyla gererek yerinden çıkartıyoruz.Bu işlemi yaparken dikkatli olun plastik kısımlar çizilebiliyor.Tornavidayı lamba ile plastik kısım arasına sokup kendinize doğru çekmeniz gerekecek.

Sonra lamba serbest kalacaktır.Arkada iki adet elektirik bağlantısı bulunmaktadır.Bu bağlantıları da çıkartarak labmayı elinize alabilirsiniz.

Lambanın içindeki metal kısımlar büyük ihtimalle oksitlenmiştir.Bu oksitlenmiş kısımları tornavidanın ucuyla ya da zımpara kağıdı ile iyice temizliyoruz.Ayrıca ampül ve şeffaf cam kısım da toz ve kirden nasibini almıştır.Bunlarıdabirgüzel temizleyerek yerine geri takıyoruz.

Ve işlem sonunda artık çalışan bir lambamız var.Eğer hala lambanız çalışmıyorsa sorunkapı içlerinde bulunan switchlerden kaynaklanmaktadır.Bu switchlerin tamirini “far açık-kapalı uyarı mekanizması tamiri” kısmında bulabilirsiniz.

Yanan lambamızın görüntüsü


Reklamlar

Yorumlar kapatıldı.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: